Organizacijos veikla, įstatai

Lietuvos specialiosios kūrybos draugija „Guboja“ – skėtinė asociacija, nuo 1992 m. veikianti asmenų su negalia teisių gynimo, meninio, darbinio ugdymo, kultūros srityse. Kasmet įvairių būrelių, dienos užimtumo centrų, meninėje-kūrybinėje, kitoje veikloje dalyvauja apie 4,000 žmonių su negalia iš įvairių Lietuvos regionų. Prioritetas teikiamas neįgaliems vaikams ir jaunuoliams.

 

„Guboja“ atstovauja savo narius, vykdo Neįgaliųjų socialinės integracijos programą, bendradarbiaudama su Lietuvos savivaldybėmis teikia nestacionarias socialines paslaugas žmonėms su įvairiomis negalėmis. „Guboja“ turi 10 padalinių (atstovybių, skyrių, asociacijų), 1 viešąją įstaigą, veiklos partnerius Lietuvoje bei užsienyje (JAV, Latvijoje, Vengrijoje, Vokietijoje, Rusijoje ir kt.). 

 

Nuo 1992 m. draugija „Guboja“ yra tarptautinės meno ir neįgaliųjų žmonių organizacijos VSA (the International Organization on Arts and Disability), jungiančios 52 pasaulio valstybes, asocijuota narė, o nuo 2016 m. – NVO vaikams konfederacijos, aktyviai kovojančios už vaiko teisių įgyvendinimą Lietuvoje, narė.

Nacionalinis „Spalvų muzikos“ orkestras

 

1998 m. „Guboja“ subūrė neįgaliųjų nacionalinį „Spalvų muzikos“ orkestrą, kuriame pagal vieningą „spalvų ugdymo“ metodiką kasmet muzikuoja apie 60 asmenų su negalia iš įvairių regionų (pagrindas – sutrikusio intelekto) ir muzikos profesonalai. „Spalvų ugdymo“ metodikos esmė – vietoje įprastų natų naudojamos spalvos, kurios padeda žmonėms su negalia greičiau išmokti groti. Tai unikalus tokio pobūdžio kolektyvas Lietuvoje ir pirmasis Europoje, kryptingai vykdantis ugdomąją, koncertinę, švietėjišką veiklą šalyje bei užsienyje (Nyderlanduose, Vokietijoje, Belgijoje, Vengrijoje, Latvijoje, Lenkijoje, Rusijoje).

Kultūrinė veikla

 

Didelio visuomenės pripažinimo sulaukia nuo 1992 m. „Guboja“ organizuojami tarptautiniai ir nacionaliniai festivaliai, parodos, stovyklos, kiti renginiai. Nuo 2003 m. Sostinės dienų metu vyksta vienas stambiausių kultūros renginių Lietuvoje – šventė „Tau, Vilniau!“. Šiame renginyje dalyvauja apie 2,000 asmenų su negalia ir kitų dalyvių iš visos Lietuvos. Nuo 2004 m. organizuojamas respublikinis jaunų neįgaliųjų muzikos atlikėjų konkursas-festivalis „Perliukai“.

 

2013 m. LSKD „Guboja“ darbas buvo įvertintas VSA už ilgametę veiklą, teikiant paslaugas asmenims su negalia ir pastangas kuriant visuomenę, kurioje neįgalus asmuo gali mokytis ir mėgautis menu. Kasmet šis apdovanojimas skiriamas vienam iš VSA filialų.\