Šventė „Tau, Vilniau!“

2019 m. rugsėjo 1 d., Katedros aikštėje ir Pilies skvere, nuskambėjo, nuvilnijo šventė „Tau, Vilniau!“, kuri Sostinės dienų metų buvo organizuota 15-tą kartą. Šventė ,,Tau, Vilniau!“ tapo nacionaliniu socialinės įtraukties renginiu, kurio moto – „Už miestą tau ir man“. Mes esame už visiems patogų, kuriantį miestą ir kviečiame jame veikti kartu.

Į šį didžiulį susibūrimą suvažiavo iki 2000 dalyvių iš visos Lietuvos. Tai – neįgaliųjų nevyriausybinių organizacijų meno mėgėjai ir jų bendraminčiai iš 120 organizacijų. Į šventę įsiliejo nemažas būrys savanorių – Pasieniečių mokyklos kursantai, Vilniaus lietuvių namų ir kitų mokyklų moksleiviai bei studentai, kiti savanoriai. Šį renginį nuo 2003 metų organizuoja Lietuvos specialiosios kūrybos draugija „Guboja“, jį globoja Socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis, remia Krašto apsaugos ministerija. Šventė iš dalies finansuojama Neįgaliųjų reikalų departamento prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos, Vilniaus miesto savivaldybės, Lietuvos kultūros tarybos lėšomis. Renginio rėmėjai: Vilniaus apskrities gestų kalbos vertėjų centras, Vilniaus pilių valstybinio kultūrinio rezervato direkcija, VšĮ ,,Sveikas miestas“, UAB „Blikas“ ir kt.

Šiemet pasiūlėme naujų veiklų, idėjų. Renginys prasidėjo iškilminga dalyvių eisena, kurią nuo Rotušės aikštės vedė Lietuvos kariuomenės orkestras (vadovas – kapelmeisteris majoras Egidijus Ališauskas). Katedros aikštėje ir jos prieigose koncertavo įvairių žanrų žmonių su negalia meno mėgėjų kolektyvai, o taip pat Lietuvos kariuomenės orkestras, grupė „Biplan“, diksilendas „Sweetband“, dainininkai Jurgis Brūzga, Evelina Sašenko, Remigijus Sabaliauskas, Vaida Genytė, kiti atlikėjai. 

Renginio atidaryme kalbėjo Lietuvos specialiosios kūrybos draugijos „Guboja“ pirmininkė Viktorija Vitaitė, renginio globėjas – Socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis, Ministro Pirmininko Sauliaus Skvernelio patarėjas neįgaliųjų klausimais Juozas Bernatavičius ir Vilniaus miesto savivaldybės vyriausioji patarėja Ilma Skuodienė. Šventės uždarime dalyvavo ir šiltus sveikinimo žodžius tarė kunigas Ričardas Doveika. Renginyje taip pat kalbėjo nevyriausybininkė, Vilniaus regiono pertvarkos procesų ekspertė Kristina Paulikė.

Vilniečiai ir miesto svečiai ne tik turėjo galimybę mugėje įsigyti suvenyrų, meninių dirbinių, pasiklausyti nuotaikingų pasirodymų, bet ir dalyvauti sportinėse, edukacinėse, kitose veiklose. Meno terapijos ir socializacijos institutas „VYTA“ organizavo užburiančias tapybos ant vandens dirbtuvėles. VšĮ „Sveikas miestas“ pasiūlė dalyviams autobusines ekskursijas po Vilnių, kurias šiais metais išbandė Lietuvos neįgaliųjų draugijos nariai. Lietuvos paralimpinis komitetas demonstravo golbolo sportą, Lietuvos triračių sporto asociacija pasiūlė susipažinti su triračių galimybėmis ir juos išbandyti, Kauno miesto neįgaliųjų draugija kvietė žaisti lauko žaidimą ,,Bočia“. VšĮ „Neįgaliųjų Naujasis teatras“ organizavo loteriją, Percussion Play Baltics demonstravo lauko muzikinius intrumentus, Vilniaus išsėtinės sklerozės draugija „Feniksai“ kvietė į dailės terapijos užsiėmimus. Lietuvos žmonių su negalia sąjungos organizacijos pasiūlė visą ,,puokštę“ įdomių edukacinių programų: skrybėlių iš klevo lapų gamybą, mezgimą ant grėblio, klumpių drožimą, knygos skirtukų iš popieriaus ir popierinių gėlių gamybą. Smagu, kad šventéje buvo pristatytos socialinės iniciatyvos, tokios kaip ,,Pirmasis blynas“, ,,Kavos galia“. Taip pat dėkojame LPF ,,Maistas sielai ir kūnui“ už skanų ir sveiką ajurvedinį maistą. Šiais metais šventės metu viešbutyje ,,Grand Hotel Kempinski“ vyko diskusija tema ,,Jungtinių Tautų Neįgaliųjų teisių konvencijos įgyvendinimas Lietuvoje“, kurioje dalyvavo asociacija „Savarankiškas gyvenimas“, Lietuvos negalios organizacijų forumas, Socialinis taksi, Vilniaus išsėtinės sklerozės draugija „Feniksai“, kitų organizacijų nariai bei Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos vyriausioji patarėja neįgaliųjų klausimais Eglė Čaplikienė.

Tariame nuoširdų ačiū visiems šventės ,,Tau, Vilniau!“ dalyviams, bendraminčiams, svečiams ir rėmėjams. Tik visi drauge galime keistis patirtimi, augti, tobulėti ir kurti tolerantišką bei atvirą visuomenę.